Światowy Dzień Toalet

22 listopada 2023

19 listopada to Światowy Dzień Toalet.  Słysząc to wiele osób zaczyna chichotać i dziwić się, że ktoś wymyślił taki dzień… Warto jednak zastanowić się co by było gdybyśmy nie mieli dostępu do toalety na co dzień…

Według danych Światowej Organizacji Toaletowej (World Toilet Organization), ponad 2,5 miliarda ludzi (a więc 1/3 populacji) nie ma stałego, higienicznego dostępu do toalet, a około 1,1 miliarda załatwia potrzeby fizjologiczne pod gołym niebem. Ocenia się, że w krajach Afryki Subsaharyjskiej, gdzie problem ten dotyczy co czwartego mieszkańca, co 2,5 minuty z powodu braku sanitariatów, niedostatecznej higieny lub zanieczyszczonej wody pitnej umiera dziecko.

Postanowiliśmy więc zwrócić uwagę dzieci i młodzieży na to jak ważne jest prawidłowe korzystanie z toalet, utrzymywanie w nich czystości oraz dbanie                    o higieną osobistą. Wielu uczniów było zdziwionych, że nie wszędzie ludzie mają stały dostęp do sanitariatów. Na gazetkach szkolnych pojawiło się też sporo ciekawostek (czasami szokujących) związanych z historią tego przybytku, ekologią i wpływem na zdrowie człowieka.