Noc Biologów

23 stycznia 2018

12 stycznia 2018r. kolejny raz uczniowie naszej szkoły, należący do Koła Biologicznego, brali udział w zajęciach dydaktycznych w ramach Nocy Biologów organizowanych przez Uniwersytet Zielonogórski. Zajęcia miały formę warsztatową, laboratoryjną oraz wykładową.

Młodzież wysłuchała wykładu na temat różnych strategii stosowanych przez zwierzęta, aby „widzieć” otoczenie oraz wrażliwości oka na różne zakresy promieniowania elektromagnetycznego, czego skutkiem jest inne widzenie barw przez różne gatunki zwierząt.

Na warsztatach uczniowie samodzielnie wykonywali preparaty mikroskopowe oraz dokonywali ich analizy. Preparaty mikroskopowe wprowadzają nas w świat organizmów i struktur niewidocznych gołym okiem. Praca z preparatami pozwala poznać zarówno budowę narządów wewnętrznych, jak i przystosowania do środowiska życia i sposobu zdobywania pokarmu np. owadów.

Zajęcia laboratoryjne dotyczyły analizy śladów DNA przestępcy oraz potencjalnych podejrzanych, by wskazać, który z nich popełnił hipotetyczne przestępstwo. Uczniowie przygotowali reakcję trawienia materiału genetycznego zebranego od „podejrzanych” i „z miejsca przestępstwa”. Następnie identyfikowali „hipotetycznego przestępcę” na podstawie analizy genetycznej z wykorzystaniem technik biologii molekularnej.
Młodzież bardzo aktywnie uczestniczyła w zajęciach, co przyczyniło się do pogłębienia wiedzy i zainteresowań biologicznych.

Lidia Kożańska