AMATORZY, ALE SUPER AKTORZY…
AMATORZY, ALE SUPER AKTORZY… I CO WSPÓLNEGO MA Z TYM MISTRZ OLIMPIJSKI?
Grupa uczniów wystawiła przedstawienie. Pokazali losy patrona szkoły. Występ zainaugurował Bieg Uliczny 1 czerwca, Gminny Konkurs Polonistyczny 5 czerwca oraz został wystawiony na przeglądzie szkolnych grup teatralnych PRO ARTE.
Janusz Kusociński okazuje się niesfornym synem i niekoniecznie pilnym uczniem. Potem, zmotywowany przez trenera, poważnie zajmuje się sportem. Zdobywa złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles. Kontuzja kolana daje mu do myślenia – robi maturę i zostaje korespondentem sportowym. Wraca na bieżnię.
Potem wybucha wojna. Janusz jest ranny podczas obrony Warszawy i otrzymuje Krzyż Walecznych. Wstępuje po klęsce do tajnej organizacji „Wilki”, w której działa pod pseudonimem ”Prawdzic”. Gdy zostaje aresztowany przez hitlerowców, nie wydaje nikogo, mimo tortur.
Zostaje zamordowany w Palmirach, w 1940 roku.
Takiego Kusego pokazali uczniowie. Wykazali się ogromnym zaangażowaniem i naprawdę dali z siebie wszystko, co najlepsze.
W rolę Kusego wcielił się świetnie Bartek Modrzyk, a jego martwiącą się, kochającą i nieco surową mamę rewelacyjnie zagrała Wiktoria Jankowiak. Natalka Lacelt cudownie złościła się na niesfornego Janka, w czym pomagały jej Paulina Adamczyk i Zuzia Przewoźna. Niesamowita była kreacja Niemca – w tę rolę wcielił się Wojtek Waligóra. Pełnymi pasji komentatorami sportowymi okazały się Karolina Zawartowska i Amelka Wiśniewska. Motywujący do działania trener to Nina Dawid. Kaja Wawrzyniak i Weronika Wałukiewicz stanęły na wysokości zadania jako pielęgniarki leczące Janusza po zawodach i podczas wojny. Weronika pojawiła się również w scenie rozmowy z panią Kusocińską wraz z Natalką Lacelt, Patrycją Dąbrowska, Malwiną Jeżewską. Aby oddać wojenny klimat, role żołnierzy świetnie odegrali Michał Jurewicz , Nikola Szostak i Mikołaj Soroko ( wystąpił też jako kolega Janka na początku). Ciekawie wypadł kapitan – Dawid Grzybacz. Nie sposób też pominąć gazeciarzy – Jakuba Metznera (również w roli gestapowca) i w ostatnim przedstawieniu – Jakuba Krottendorfera. Natomiast Julka Gmiąt okazała się inspicjentem z powołania – dbała o wszystko, co ma być…
Na szczególną uwagę zasługuje Malwinka Jeżewska. Genialnie zagrała rolę Edka – kolegi Janka. Poza tym dała prawdziwy koncert na skrzypcach. Melodia ”Warszawo ma…” wielu chwytała za serce . Nie opuściła nas, mimo złamanej nogi.
„KUSY” to przedstawienie, w którym nie zabrakło humoru, ale też dramatyzmu. Młoda ekipa rzeczywiście przeszła swój „bojowy chrzest sceniczny”. Udało się jej! Nie można również nie wspomnieć o wspaniałej scenografii i perfekcyjnie dobranej ścieżce dźwiękowej. Profesjonalizm w każdym elemencie.
Scenografia – Anna Niesułowska
Oprawa muzyczna – Bernard Łyżwiński
Autorski scenariusz i reżyseria – Dorota Paluszak
[nggallery id=899]