Wizyta I a i I c w fabryce bombek

13 grudnia 2015

Uczniowie kl. Ia wychowawca Bożena Rakowska, kl. Ic wychowawca Małgorzata Wieczorek oraz opiekun pani Barbara Każmierczak odwiedzili fabrykę bombek w Stodolsku. Wycieczka miała na celu zapoznanie z procesem powstawania ozdób choinkowych.

Jednym z etapów zwiedzania była sala, w której pracownik fabryki nad palnikiem ogniowym, rozgrzewał szkło, a następnie ustami wydmuchiwał bańki. Kolejny etap w powstawaniu bombek to ich srebrzenie. Do każdej bombki wstrzykuje się mieszankę azotanu srebra, a następnie potrząsa nimi i zanurza w ciepłej wodzie, dzięki czemu bańki uzyskują piękny, srebrzysty połysk. Taki wytwór trafia do lakierni, gdzie nadaje się im przeróżne kolory poprzez zanurzenie w farbach. Następnie wędrują do suszarni. W dziale dekoracji przyjrzeliśmy się jak bombki są ręcznie malowane i ozdabiane brokatem. Na wystawie mieliśmy okazję obejrzeć różnorodne ozdoby choinkowe.
Na zakończenie wycieczki wszystkie dzieci otrzymały bombki choinkowe z własnym imieniem. Dziękujemy mamom, które pomogły w organizacji i przebiegu wycieczki.

[nggallery id=618].