Szkolny Festiwal Wolontariatu

9 listopada 2015

29 października 2015r. grupa 18 uczniów z różnych sekcji wolontariatu z naszej szkoły uczestniczyła w Szkolnym Festiwalu Wolontariatu, zorganizowanym przez sulechowskie LO. Impreza została przygotowana we współpracy z ogólnopolskim projektem misyjnym „Młodzi dla Kamerunu”, Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej w Zielonej Górze oraz punktem informacji europejskiej Europa Direct, działającym przy delegaturze lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Festiwal rozpoczął się o godz. 8.00 warsztatami dla wolontariuszy, podczas których uczyli się oni, jak tworzyć projekty pro publico bono (dla dobra wspólnego).Warsztaty prowadził p. Michał Piętosa, publicysta, teolog, doktorant US, a przede wszystkim świecki misjonarz, założyciel i koordynator projektu „Młodzi dla Kamerunu”. Po zakończeniu warsztatów młodzież uczestniczyła w konferencji, którą prowadziła p. Agnieszka Sawała – Doberschuetz, publicystka i podróżniczka, organizatorka akcji humanitarnej na Filipinach. Prezentacja slajdów i wykład przybliżył młodzieży sytuację ludzi mieszkających w tym odległym kraju.
Ostatnim elementem Festiwalu była Debata Oksfordzka. Dyskusja dotyczyła tematu, czy przyjmowanie imigrantów leży w interesie Polski. Nasi wolontariusze z ogromnym zainteresowaniem przysłuchiwali się debacie, słuchali argumentów za i przeciw. Stronami w dyskusji byli świetnie przygotowani licealiści. Z ogromną przyjemnością dostrzegliśmy wśród nich absolwentów naszego gimnazjum.
Festiwalowi towarzyszyła wystawa zdjęć pt. „Moja, Twoja, Nasza Afryka” oraz misyjna kawiarenka.
W. Konstańczak

[nggallery id=595].