Turniej warcabowy

12 maja 2013

Dnia 15 kwietnia 2013 r. w godzinach od  950 do 1130 w czytelni (bud. A) Zespołu Szkół  w Sulechowie  odbyły się zgodnie już z tradycją  rozgrywki finałowe TURNIEJU WARCABOWEGO  dla dzieci  z klas I-III nauczania zintegrowanego tej placówki.
Część wstępna: P. K. Łyskawa serdecznie powitała najlepszych graczy w warcabach  z klas młodszych szkoły podstawowej. Pogratulowała im  dotychczasowego startu  w turnieju, przejście przez etap eliminacji, a tym samym stania się mistrzem czy wicemistrzem w swojej klasie. Zaznaczyła też, że  wszyscy są już wygranymi, gdyż znaleźli się już w gronie najlepszych warcabistów i niełatwo będzie im pokonać  w czekających ich rozgrywkach finałowych przeciwników i nawet ten,  który zajmie 24 miejsce odniesie  sukces. Przedstawiła również jury finałowych rozgrywek.
Część zasadnicza: W następnym punkcie finału TW p. K. Łyskawa przypomniała w  skrócie międzynarodowe  zasady gry w warcaby klasyczne. Z kolei p. T. Dziurman udzielił krótkiego instruktażu nt. przebiegu rozgrywek finałowych oraz zadań zawodników tak, aby wszystko odbywało się sprawnie i prawidłowo. Pan T. Dziurman   życząc  wszystkim finalistom powodzenia uruchomił  i obsługiwał  podczas turnieju komputerowy program rozgrywek warcabowych usprawniający prowadzenie turnieju, który obejmował pięć rund .W trakcie  rozgrywek jury czuwało nad prawidłowym przebiegiem turnieju. Warcabiści toczyli swoje mecze z dużą  rozwagą i zaangażowaniem.
Część końcowa: Pan Tadeusz Dziurman ogłosił wyniki turnieju serdecznie gratulując zawodnikom. Jak co roku   zostały zrobione na pamiątkę zdjęcia i każdy z uczestników finałowych rozgrywek turnieju  otrzymał długopis.  Poza tym p. K. Łyskawa podziękowała wszystkim finalistom za udział w tegorocznych rozgrywkach oraz poinformowała, że nagrody  będą wręczone w terminie późniejszym.
Wręczenie nagród i dyplomów odbyło się 18.IV. 2013 r. na uroczystym apelu z okazji Dnia Ziemi.

Organizatorzy turnieju to: świetlica szkolna, biblioteka oraz pan T. Dziurman. Członkami jury finałowych rozgrywek byli: mgr Tadeusz Dziurman, mgr Krystyna Łyskawa, mgr Czesława Kozar, mgr Anna Eckert oraz mgr Renata Cieślik. Wzięło w nich udział podobnie jak w roku ubiegłym 24 finalistów – po dwóch uczniów z każdej z 12 klas. Zostali oni wyłonieni  w rozgrywkach eliminacyjnych do których przystąpiło ok. 100 uczniów. Przeprowadziła je etapami p. K. Łyskawa, której  pomogły  inne nauczycielki – wychowawczynie świetlicy  –  mgr Czesława Kozar,   mgr Barbara Kaźmierczak, mgr Małgorzata Wieczorek oraz mgr Agnieszka Pakos .

Scenariusz rozgrywek finałowych przebiegał podobnie jak w ubiegłych latach:

Po piątej rundzie program podsumował wyniki i ustalił kolejność miejsc, jakie zajęli uczestnicy tegorocznych rozgrywek finałowych. Ta kolejność przedstawiła się następująco:
1 miejsce      –  Wiatr Paweł      – kl. III B

22 miejsce     – Kupiński Michał               – I C

23 miejsce     – Ilków Maciej                    – kl. II B

24 miejsce     – Dziadek Kacper                – kl. I  D

Panie: Krystyna Łyskawa oraz Anna Eckert wręczyły  nagrody dla wszystkich uczestników finału dla klas młodszych podstawówki. Sześcioro czołowych warcabistów otrzymało dyplomy oraz nagrody w postaci piłek do gry: w  nogę,   siatkówkę i koszykówkę (wg życzenia laureatów), jeden z nich szachy oraz   cała szóstka dodatkowo  „przyrząd” do puszczania baniek mydlanych. Finaliści, którzy zajęli od 7 do 24 miejsca otrzymali nagrody pocieszenia w postaci książek – wydania encyklopedyczne i wspomnianego już aparatu – zabawki do puszczania baniek.

Nagrody zostały zakupione z  uzyskanych pieniędzy z tegorocznej giełdy z okazji Walentynek zorganizowanej przez świetlicę szkolną – sprzedaż prac wykonanych własnoręcznie. Do funduszu nagród dołożyła się także p. K. Łyskawa, jedna z organizatorów turnieju, budżet szkoły sponsorował zakup trzech książek .

TURNIEJE WARCABOWE wśród naszych uczniów cieszą się dużą popularnością. Kończąc sprawozdanie z tegorocznego turnieju warcabowego jego organizatorzy  pragną przypomnieć niezaprzeczalne zalety takiej aktywności wśród dzieci, która:

–         pobudza ich rozwoju intelektualny,

–         uczy przestrzegania ustalonych zasad gry, umów zbiorowych,

–         wyrabia umiejętność radzenia sobie z porażką oraz dążenie do zwycięstwa,

–         kształtuje  pozytywne przyzwyczajenia – pożytecznego i przyjemnego sposobu spędzania czasu wolnego.

Organizatorzy turnieju dziękują  serdecznie nauczycielkom nauczania zintegrowanego  za  owocną współpracę.

Opracowała: K.Łyskawa