Teatrzyk kukiełkowy

21 kwietnia 2013

W czwartek 19 kwietnia 2013r. dzieci z oddziałów przedszkolnych uczestniczyły w przedstawienu na podstawie utworu J.I. Kraszewskiego pt. „Kwiat paproci”.  Aktor teatru „Złota Kaczka” z Wrocławia Grzegorz Kmieć przedstawił kukiełkową wersję tej baśni.

Jest tylko jedna taka noc w roku, Noc Świętojańska, gdy w głębi lasu zakwita niezwykły kwiat paproci. Według legendy ten, kto go znajdzie, otrzyma wielkie bogactwami niezliczone skarby. Lalkowy bohater – chłopiec – po wielu trudach zdobywa kwiat, który daje mu bogactwo, lecz jednocześnie stawia warunek:
„Kto posiada listki cudne
Ten zaprawdę wszystko może,
Ale dzielić się nie wolno!
Z nikim! Nigdy! W żadnej porze!”

Chłopiec spełnia ten nakaz, pozwalając umrzeć w nędzy całej swej rodzinie. Z rozpaczy przemienia się w kamień. Po stu latach odczarowuje go szlachetna dziewczyna. A zatem:

„Jeśli szczęścia odrobinę

Pragniesz w życiu swoim mieć

To pamiętaj nie zapomnij

Dobroć serca – ważna rzecz”
Morał „Kwiatu paproci” uświadomił młodym widzom, że rodzina, miłość i dobro są najważniejszymi wartościami w życiu. Dzieci z przyjemnością i zaciekawieniem przeniosły się w zaczarowany świat baśni.