Dni Ochrony Przyrody

5 listopada 2012

W miesiącu październiku obchodziliśmy Dni Ochrony Przyrody. W związku z tym uczniowie gimnazjum, należący do kół biologicznych uczestniczyli w wycieczce do Arboretum w Kórniku. Na terenie parku młodzież mogła podziwiać liczne gatunki i odmiany drzew i krzewów. Uczyła się także rozpoznawania niektórych gatunków. Następnie miała okazję zobaczyć słynne dęby w Rogalinie. Obejrzała również wystawę przyrodniczą w Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach. Wszyscy wrócili zadowoleni i wzbogaceni w wiedzę na temat flory i fauny.

Wykonano także gazetkę na temat form ochrony przyrody Ziemii Lubuskiej.

Młodzież gimnazjum brała udział w III Szkolnym Konkursie o Ochronie Przyrody w Polsce. Tematyka konkursu obejmowała wiedzę na temat: parków narodowych Polski, parków krajobrazowych i rezerwatów województwa lubuskiego, ochrony gatunkowej roślin i zwierząt, a także umiejętność rozpoznawania pospolitych drzew iglastych i liściastych Polski. Laureatami zostali:

I miejsce Janiak Adam IB

II miejsce Wechterowicz Justyna IIIC

III miejsce Michałów Maciej IIB

Celem akcji było promowanie Dni Ochrony Przyrody. Ponadto kształtowano w młodych ludziach postawy proekologiczne oraz wskazywano na zmiany zachodzące w środowisku naturalnym w wyniku oddziaływania człowieka i ich wpływ na jakość życia. Dzięki temu uczniowie uświadomili sobie, że człowiek jest częścią przyrody, a zatem jako jedyna istota rozumna staje się za nią odpowiedzialny.