Leona Okowińskiego wspomnienie o patronie szkoły

19 kwietnia 2012

Spotkanie z panem Leonem Okowińskim.

Historyk, którego od dawna pasjonują dzieje naszego miasta i regionu, był przed laty nauczycielem Szkoły Podstawowej nr 3 im. Janusza Kusocińskiego. Jako świadek oraz współorganizator obierania patrona  i uroczystości nadawania jego imienia ówczesnej placówce, zechciał podzielić się swymi wspomnieniami.

Leon Okowiński odwiedził Zespół Szkół w Sulechowie 24.02.2012 roku. Spotkał się  z dyrektorem Romualdem Modrzykiem oraz nauczycielami:  Ewą Jurewicz, Dorotą Paluszak oraz  Przemysławem Mikołajczykiem.

Przedstawił i podarował gromadzone przez lata materiały dotyczące wielkiego sportowca i prawdziwego patrioty. Znalazły się wśród nich m.in. : opracowanie na temat dzieciństwa i młodości przyszłego złotego medalisty olimpijskiego, biograficzna książeczka oraz – prawdziwy rarytas- dokumentacja z „wyprawy” pana Leona Okowińskiego i jego uczniów do Palmir. Miejsca, w którym zginął z rąk hitlerowców Janusz Kusociński i gdzie znajduje się jego grób, z którego zebrano odrobinę ziemi, by mogła być symbolem i pamiątką      w naszej szkole –  szkole noszącej jego imię.

Otrzymane materiały tekstowe i udostępnione zdjęcia są cennym wkładem pana Okowińskiego w poszerzanie wiedzy zarówno pośród dorosłych, jak i młodzieży o patronie Zespołu Szkółw Sulechowie.