DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

17 kwietnia 2012

16 marca 2012 roku w Zespole Szkół w Sulechowie odbył się Dzień Języków Obcych organizowany przez nauczycieli języka angielskiego i języka niemieckiego w gimnazjum. Na imprezie tej gościliśmy Burmistrza Miasta i Gminy Sulechów, pana Romana Rakowskiego, Przewodniczącą Komisji Zdrowia, Oświaty i Kultury, panią Romualdę Jarecką-Cieślak, Kierownika Wydziału Spraw Społecznych, Oświaty, Kultury i Sportu, pana Wojciecha Sołtysa oraz dyrekcję naszej szkoły.

Na początku młodzież musiała odpowiedzieć na szereg losowo wybranych przez siebie pytań dotyczących kultury, historii tudzież geografii, a także rozwiązać łamigłówki gramatyczne i leksykalne. W dalszej kolejności, uczniowie musieli rozpoznać na wyświetlanych na projektorze zdjęciach znane miejsca i osoby. Nie zatrzymały ich też zagadki muzyczne, w których mieli rozpoznać popularnych wykonawców brytyjskich i amerykańskich. Reagowanie językowe również nie było niczym obcym dla gimnazjalistów.

Podczas gdy jedni uczniowie zmagali się z zadaniami w języku angielskim, druga grupa gimnazjalistów, w innej sali, rozwiązywała test konkursowy z języka niemieckiego na temat twórczości i życia Braci Grimm. Po skończonym teście, grupa „niemiecka” wróciła do sali gimnastycznej, aby dopingować swoim kolegom i koleżankom w kolejnej konkurencji – Festiwalu Piosenki Angielskiej. Wystąpiło trzynastu uczestników w ośmiu piosenkach. Na zakończenie Nasza szkoła i szkoła z Trzebiechowa przygotowały krótkie przedstawienia teatralne w języku niemieckim.

W Quizie Pierwsze miejsce zdobyli reprezentanci Gimnazjum nr 2 (Marcel Rzepka, Natalia Podłaszczyk i Bartosz Drzygała), drugie miejsce – reprezentanci naszej szkoły (Maciej Michałów, Sandra Wojtkowiak i Paula Zjawin), a trzecie miejsce uczniowie z Trzebiechowa (Zuzanna Radoch, Małgorzata Wiszniewska i Martyna Wróbel). Uczniowie otrzymali piękne nagrody w postaci albumów o historii USA, które zostały ufundowane przez Ambasadę Amerykańską. W Festiwalu Piosenki Angielskiej pierwsze miejsce wywalczyła Paula Starosta z Gimnazjum nr 2 w piosence Björk pt. It’s Oh, So Quiet. Drugie miejsce zdobył zespół w składzie: Bartosz Socha, Jakub Morawiński i Miłosz Cieślik z Gimnazjum nr 2, który zagrał na żywo piosenkę zespołu The White Stripes pt. Seven Nation Army. I nagroda za trzecie miejsce trafiła do uczestnika z naszej szkoły, Eryka Wacka, za profesjonalne wykonanie piosenki Bruno Marsa pt. The Lazy Song. Zwycięzcy w nagrodę otrzymali książki, płyty z muzyką oraz torby szkolne ufundowane przez wydawnictwo Macmillan. W konkursie na temat życia i twórczości  Braci Grimm pierwsze miejsce zdobyła uczennica Publicznego Gimnazjum w Trzebiechowie – Daria Wołoszyn, drugie i trzecie miejsce kolejno Sandra Kruk i Adrianna Stemler z naszego gimnazjum. Uczennice również otrzymały cenne nagrody (nośniki pamięci oraz torby sportowe ufundowane przez dyrektora naszej szkoły).

Suma sumarum, Puchar Burmistrza trafił do rąk przedstawicieli Gimnazjum nr 2. Najważniejsze jednak było to, że wszyscy uczniowie dobrze się bawili i zapowiedzieli już udział w przyszłorocznych potyczkach.