Dni Ochrony Przyrody

20 listopada 2011

W ramach Dni Ochrony Przyrody obchodzonych w październiku uczniowie należący do kół biologicznych odwiedzili leśną ścieżkę dydaktyczną w rezerwacie ,,Radowice”. Przewodnikiem wycieczki był pan Tadeusz Czwałga. Uczniowie mogli zobaczyć stary las bukowy z niewielką domieszką dębu, grabu, sosny i modrzewia. Na trasie wycieczki obserwowali w głębokich i wąskich wąwozach liczne źródliska i strumyki, które łączą się

ze sobą i wpływają do Obrzycy. Młodzież miała okazję zobaczyć pomniki przyrody, uczyła się rozpoznawania pospolitych gatunków drzew i krzewów. Teren rezerwatu jest pofałdowany i można tam zobaczyć  pozostałości polodowcowe – moreny czołowe. Spacerując podziwialiśmy uroki jesieni. Uczniowie byli zadowoleni z wyjazdu na ścieżkę dydaktyczną oraz poznania nowych okolic. Wzbogacili swoją wiedzę na temat flory i fauny naszego regionu.

Klasy Ia,b,c,g oraz IIIb brały udział w spotkaniu z p. Martą Blicharską –Ciesielską z Urzędu Gminy-specjalistą ds. ochrony środowiska. Pani Ciesielska przedstawiła problematykę związaną z ochroną środowiska na terenie miasta dotyczącą segregacji odpadów, zanieczyszczenia powietrza. Odpowiedziała na pytania młodzieży dotyczące problemu niebezpiecznych odpadów m.in.: baterii, zużytego sprzętu elektronicznego.

Uczniowie gimnazjum mieli szansę sprawdzić swoją wiedzę na temat ochrony przyrody w szkolnym konkursie. Zwycięzcami zostali:

I m. – Maciej  Michałów kl.Ib

II m. – Aleksy  Kasperski kl.Ib