Wizyta w Essen (Niemcy)

7 grudnia 2012

Od 22 do 25 listopada 2012r. grupa uczennic z Gimnazjum nr 3 w Sulechowie wraz z opiekunkami przebywała z wizytą w Essen (Niemcy) w partnerskim gimnazjum „Mädchen Gymnasium Borbeck”. Był to udany i pełen wrażeń  pobyt. Wzajemne poznanie i zrozumienie młodych pokoleń ma duże znaczenie dla trwałego porozumienia między naszymi narodami. Wymiana międzyszkolna to wiele korzyści dla jej uczestników, ponieważ udział w niej pozwala na łamanie barier językowych poprzez praktyczne stosowanie języka obcego w komunikacji bezpośredniej. Młodzież ma też możliwość poznania obyczajów, tradycji i kultury naszych zachodnich sąsiadów poprzez uczestnictwo w życiu codziennym goszczącej rodziny. Ogromną atrakcją wymiany jest bogaty program zwiedzania i zajęć integracyjnych przygotowany przez organizatorów.

W pierwszym dniu  uczennice zwiedziły kopalnię „Zeche Zollverein”, która jest wpisana na listę dziedzictwa kulturowego Unesco. Wieczorem uczestniczyły  w jarmarku bożonarodzeniowym, który jest niemiecką tradycją i odbywa się każdego roku w małych i dużych miastach. Kolorowe stragany z wyrobami z różnych regionów przyciągają nie tylko turystów z Niemiec, ale i z zagranicy.

Drugi dzień – to dzień otwartych drzwi w szkole „Mädchen Gymnasium Borbeck”. Uczennice obejrzały sale lekcyjne, uczestniczyły w zajęciach i warsztatach. Po południu integrowały się z goszczącymi je rodzinami.

W ostatnim dniu dziewczęta zwiedziły miasto i willę Hügel, posiadłość założyciela kopalni.

Nasze uczennice zrozumiały, że wszelkie nieporozumienia i uprzedzenia są do przezwyciężenia tylko przez wiedzę i wzajemne zrozumienie w odniesieniu do innych narodów i społeczeństw.