Janusz Kusociński
1 czerwca 1985 roku odbyła się uroczystość nadania imienia szkole. Jej patronem został Janusz Kusociński.
Janusz Kusociński (pseudonim Kusy) (urodzony 15 stycznia 1907 w Warszawie – zginął 20 albo 21 czerwca 1940 w Palmirach) – polski lekkoatleta, złoty medalista olimpijski w biegu na 10 tys. m z wynikiem 30 min 11,4 sek. w Los Angeles (31 lipca 1932). Również srebrny medalista pierwszych mistrzostw Europy na dystansie 5 tys. m. Dzieciństwo Janusz Kusociński spędził w Ołtarzewie, gdzie jego ojciec, który był urzędnikiem kolejowym, posiadał małe gospodarstwo rolne. W roku 1928 ukończył Państwową Średnią Szkołę Ogrodniczą. Po dłuższej przerwie zdał eksternistycznie maturę i w roku 1937 otrzymał świadectwo dojrzałości. W roku 1938 został absolwentem CIWF w Warszawie. Początkowo zajmował się piłką nożną, grał w wielu amatorskich drużynach, a ostatecznie związał się z Robotniczym Klubem Sportowym „Sarmata”. Tam rozpoczął bieganie w 1926 r. (800 i 1500 m). Pierwszym i jedynym trenerem Kusocińskiego był Aleksander Klumberg. Opracował własną metodę treningu długodystansowego tzw.interwałową. Intensywny trening zaaplikowany przez Klumberga i znaczny wkład pracy Kusocińskiego dały rezultaty. W 1928 r. został mistrzem Polski. W roku 1929 przeszedł z „Sarmaty” do „Warszawianki” i z tym klubem był związany do 1939 roku. Uważa się, że był obok Stanisławy Walasiewiczówny najpopularniejszym sportowcem Polski międzywojennej. Stał się popularną postacią w warszawskich salonach. Był czynnym sportowcem aż do wybuchu wojny w 1939 r.
Osiągnięcia sportowe Janusza Kusocińskiego:
- Złoty medal w biegu na 10 tys. m na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 1932 r. w Los Angeles
- 2 miejsce w biegu na 5 tys. m na Mistrzostwach Europy w 1934 r.
- 5 miejsce w biegu na 1500 m na Mistrzostwach Europy w 1934 r.
- 1 miejsce w biegu na 1500 m na Mistrzostwach Polski w 1930 i 1931 r.
- 1 miejsce w biegu na 5 tys. m na Mistrzostwach Polski w 1928, 1930 i 1931 r.
- 1 miejsce w biegu na 10 tys. m na Mistrzostwach Polski w 1939 r.
Ochotnik kampanii wrześniowej służył w 360 pułku piechoty, walczył w obronie stolicy, dwukrotnie ranny. 28 września 1939 został odznaczony Krzyżem Walecznych. W czasie okupacji pracował jako kelner w barze „Pod kogutem”, członek podziemnej organizacji Wilki. Po jej dekonspiracji 26 marca 1940 aresztowany przez Gestapo i więziony na Mokotowie, potem w Alei Szucha. Zginął rozstrzelany w Puszczy Kampinoskiej w pobliżu miejscowości Palmiry w ramach akcji AB, mającej na celu wyeliminowanie polskiej inteligencji.
Na jego cześć od 1954 r. co roku odbywają się międzynarodowe zawody – Memoriał Janusza Kusocińskiego. (Źródło: Wikipedia). Od 1988 roku Uczniowski Klub Sportowy „Trójka” na początku czerwca organizuje Ogólnopolski Bieg Uliczny im. Janusza Kusocińskiego.
16 czerwca 2011 r. nadano imię Janusza Kusocińskiego i poświęcono sztandar Gimnazjum nr 3 w Sulechowie. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 9. 30 mszą świętą w kościele pod wezwaniem św. Stanisława Kostki. Celebrowali ją proboszcz parafii ksiądz Henryk Wojnar oraz ksiądz Janusz Mikołajewicz – proboszcz parafii pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego. O godzinie 11. 00 rozpoczęły się uroczystości w Zespole Szkół. Wzięły w nich udział poczty sztandarowe Szkoły Podstawowej nr 1 w Sulechowie, Szkoły Podstawowej w Cigacicach, LO w Sulechowie, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sulechowie oraz Szkoły Podstawowej nr 3 w Sulechowie. Wśród licznie zaproszonych gości byli miedzy innymi: pan Roman Sondej – Lubuski Kurator Oświaty, pan Jerzy Fabiś – przedstawiciel Starostwa Powiatowego, pan Roman Rakowski – Burmistrz Sulechowa, pan Jan Rerus – Przewodniczący Rady Miejskiej w Sulechowie, pani Romualda Jarecka – Cieślak – Przewodnicząca Komisji Oświaty w Sulechowie, pan Wojciech Sołtys – Kierownik Wydziału Oświaty w Sulechowie oraz dyrektorzy szkół z Sulechowa i okolic.
Po powitaniu gości Przewodniczący Rady Miejskiej w Sulechowie odczytał uchwałę o nadaniu imienia Gimnazjum nr 3 w Sulechowie. Następnie dyrektor Romuald Modrzyk odebrał sztandar od Rady Rodziców i przekazał go Szkolnemu Pocztowi Sztandarowemu. Po prezentacji sztandaru przedstawiciele uczniów złożyli ślubowanie. Potem zabrali głos zaproszeni goście. Byli to między innymi pan Roman Sondej – Lubuski Kurator Oświaty, oraz pan Roman Rakowski – Burmistrz Sulechowa.
Po wyprowadzeniu pocztów sztandarowych rozpoczęła się część artystyczna. Najpierw aktorzy teatru „W kratkę” przybliżyli postać Janusza Kusocińskiego. Później swoje umiejętności zaprezentowały akrobatki. Wystąpił też szkolny zespół „Antybiotyk” oraz zespół nauczycieli „Lech and Ben company”.
Uroczystość miała bardzo podniosły nastrój.
[nggallery id=111]