UROCZYSTE POSUMOWANIE DNI UKRAIŃSKICH W SP3

22 czerwca 2023

„My dzieci z całego świata
bez względu na kolor skóry
Pragniemy, by pokój wszędzie
jak drzewo urastał w chmury.”

16 czerwca 2023r w naszej szkole odbyło się uroczyste podsumowanie Dni Ukraińskich, w czasie których nasi nowi koledzy z Ukrainy starali się przybliżyć nam swoją kulturę, tradycje i obyczaje.  Wspólnie wykonywaliśmy słowiańskie kukiełki zwane motankami, gotowaliśmy barszcz i lepiliśmy pierogi, śpiewaliśmy, tańczyliśmy, czytaliśmy ukraińskie bajki.

W czasie piątkowej uroczystości obejrzeliśmy film ukazujący efekty naszych działań. Obejrzeliśmy także tańce ukraińskie w wykonaniu naszych młodszych kolegów. Dziewczęta  zatańczyły „Ukrainoczki”, chłopcy zaprezentowali taniec kozacki. Słuchaliśmy muzyki ukraińskiej, wysłuchaliśmy także pięknych piosenek
w wykonaniu naszego ucznia Jurija Pucha, który niedawno powrócił do swego kraju. W śpiewie towarzyszyli mu członkowie chóru Crescendo.

Całość poprowadzili uczniowie klasy VIII f – Michalina Zarówna i Hlib Polovynkin.
Oni też wspaniale zaprezentowali „dwujęzyczny” wiersz „Drzewo pokoju”.

Na zakończenie głos zabrali rodzice naszych ukraińskich kolegów. Podziękowali
za pomoc i opiekę nad swymi dziećmi obecnemu na uroczystości burmistrzowi Sulechowa – panu Wojciechowi Sołtysowi, Skarbnikowi Gminy – panu Marcinowi Fafule, Dyrektorowi Szkoły – panu Szymonowi Klockowi i wychowawcom klas ukraińskich: Elżbiecie Akonom, Marioli Madejskiej  i Marzenie Kowalskiej.

Ostatnim akcentem było wspólne odśpiewanie piosenki „Moje imię Ukraina”.