Tydzień Patrona w Szkole Podstawowej nr 3

14 lutego 2023

15 stycznia 1907 roku w Warszawie urodził się złoty medalista olimpijski z Los Angeles w biegu na 10 000 metrów – Janusz Kusociński. Od 1985 roku jest patronem Szkoły Podstawowej nr 3 w Sulechowie.

W związku ze 116 rocznicą urodzin „Kusego” społeczność szkolna wzięła udział,
w ramach Tygodnia Patrona Szkoły, w wielu przedsięwzięciach poświęconych sylwetce sportowca. Nauczyciele na lekcjach przybliżyli wychowankom postać Janusza Kusocińskiego. W klasach zagościły gazetki poświęcone mistrzowi olimpijskiemu. Młodzież brała udział
w turniejach sportowych, konkursach plastycznych i literackich oraz quizach wiedzy.

Wychowawcy klas I-III wspólnie z uczniami redagowali rymowanki poświęcone patronowi szkoły. Dzieci wykazały się niezwykłą wiedzą i pomysłowością, dzięki czemu powstały ciekawe wierszyki. Ich twórczość ozdobiła tablice na korytarzu szkolnym.

„Janusz Kusociński, wiecie kto to taki?

U nas go znają nawet najmłodsze uczniaki.

Sportowiec wybitny, postać wyjątkowa,

to patron Szkoły Podstawowej numer 3 z Sulechowa.

Biegał bardzo szybko, medale zdobywał,

na igrzyskach olimpijskich rywali pokonywał.

O jego osiągnięciach wszyscy pamiętamy

i bieg Kusocińskiego co roku urządzamy.”

Uczniowie klas I-III, oddziału przedszkolnego oraz oddziału ukraińskiego uczestniczyli w turniejach sportowych. Zawodnicy mieli do pokonania stacje przygotowane przez nauczycieli wychowania fizycznego. Każdy uczeń miał możliwość sprawdzenia swoich umiejętności sportowych. Wszyscy wykazali się doskonałą kondycją fizyczną, a przy okazji świetnie się bawili. Podczas turnieju panowała zdrowa rywalizacja. Na koniec wszyscy otrzymali dyplomy oraz słodkie upominki.

Inną formą upamiętniającą mistrza olimpijskiego był konkurs literacki adresowany do uczniów klas IV-VIII. Zadaniem uczestników było napisanie listu lub pamiętnika na temat „Dzień, w którym zostałem mistrzem…”. W pracy należało uwzględnić minimum pięć faktów
z życia Janusza Kusocińskiego. Uczniowie wykazali się nie tylko wiedzą o patronie, ale również lekkością pióra.

Inspirowani postacią mistrza, uczniowie klas I-VIII wzięli udział w konkursie plastycznym „Janusz Kusociński naszym patronem”. Celem konkursu było przybliżenie sylwetki patrona szkoły, dyscypliny sportowej jaką uprawiał, rozwijanie twórczej aktywności plastycznej, rozbudzanie wyobraźni oraz kreatywności. Autorzy najlepszych prac zostali nagrodzeni dyplomami oraz upominkami. Prace konkursowe wywieszono w „Galerii pod 3”
w holu głównym.

W ramach obchodów Tygodnia Patrona Szkoły został przeprowadzony Szkolny Konkurs Wiedzy o Januszu Kusocińskim. Wzięli w nim udział uczniowie klas IV-VIII. Trzyosobowe zespoły z poszczególnych klas odpowiadały na pytania dotyczące życia i kariery sportowej mistrza. W czasie podsumowania Tygodnia Patrona odbył się finał konkursu połączony
z wyścigami rzędów. Zmagania sportowe uświetnił pokaz akrobatyczny brązowych medalistek Mistrzostw Województwa Lubuskiego w akrobatyce sportowej w konkurencji trójek dziewcząt. Na zakończenie odbył się mecz koszykówki rozegrany między klasami.

To był naprawdę ciekawy tydzień, pełen wyzwań i ogromnych emocji. Warto przytoczyć słowa piosenki szkoły: „doścignąć patrona niejeden ma chęci…” – próbujmy, marzenia się spełniają.