DNI PROMOCJI ZDROWEGO STYLU ŻYCIA

4 listopada 2022

Ostatni tydzień października, jak co roku, w naszej szkole upłynął pod hasłem „Dni Promocji Zdrowego Stylu Życia”. W tym czasie odbywały się pogadanki, prelekcje, warsztaty, degustacje i pokazy.

Rozpoczęliśmy od spotkania z ratownikiem i instruktorem pierwszej pomocy przedmedycznej Panią Katarzyną Jóźwiak, która z uczniami klas V omawiała podstawowe zasady zachowania się w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia.  Kolejnym gościem był psychoterapeuta, który z uczniami klas VI trenował asertywne mówienie „NIE”, natomiast  z uczniami klas VII rozmawiał o negatywnym wpływie środków psychoaktywnych  na człowieka. Zajęcia te odbywały się dzięki wsparciu ze środków uzyskanych od Pełnomocnika Burmistrza d.s. Uzależnień w Sulechowie.

Nie obyło się bez współpracy ze służbami mundurowymi. O negatywnym wpływie środków psychoaktywnych na organizm człowieka, przestrzegał uczniów VIII klas, st. sierż. Leszek Najder z Placówki Żandarmerii Wojskowej w Sulechowie.  Przedstawicielki Komisariatu Policji w Sulechowie – Sp. ds. Nieletnich Sylwia Kuczyńska – Szpak oraz dzielnicowa Weronika Zbaraszczuk zapoznały uczniów klas VI z zasadami odpowiedzialności karnej nieletnich.

Nie mogło zabraknąć ruchowego aspektu promowania zdrowego stylu życia. Pan Paweł Konsur zaprosił wszystkich chętnych uczniów naszej  szkoły do wspólnego zatańczenia Belgijki. Na szkolnym placu apelowym cierpliwie instruował młodych tancerzy, aby przez dwie długie przerwy radośnie pląsali do skocznych rytmów. Pomocą służyła Pani Justyna Prisacari, która pokazywała kolejne kroki. Natomiast uczennice przygotowane przez Panią Ewę Gorzelanną zwróciły uwagę na potrzebę zadbania  o postawę i samopoczucie w czasie uczenia się. Pokazały uczniom klas IV zestaw ćwiczeń, które można wykonać w trakcie nauki, gdy czujemy zmęczenie.

Swój czas poświęciły nam też przedstawicielki Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Zielonej Górze: Kierownik Sekcji Higieny Dzieci i Młodzieży Pani Agnieszka Ganczar oraz Kierownik Sekcji Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Pani Joanna Adamczyk. Korzystając ze swojej wiedzy i pomocy edukacyjnych pokazywały uczniom klas VIII   jak nikotyna, alkohol i narkotyki niszczą narządy wewnętrzne, jaki wpływ mają na dziecko w łonie matki, a specjalne „narko   i alko gogle” pozwalały doświadczyć, jak zażywanie tych substancji wpływa na układ nerwowy.

W naszych działaniach nie zapomnieliśmy o najmłodszych uczniach z oddziału przedszkolnego i klas I-III. Specjalnie dla nich, działający w naszej szkole pod opieką Pani Elżbiety Akonom „Teatr w Kratkę”, przygotował przedstawienie. Młodzi aktorzy wcielili się w bajkowe postacie i w humorystyczny sposób  zwrócili uwagę na konieczność mycia owoców i warzyw przed jedzeniem, dbanie o prawidłową postawę ciała i higienę osobistą.

Dieta jest istotną częścią zdrowego stylu życia. Zaprosiliśmy więc specjalistę       w tym temacie, Panią dr Justynę Korycką – Korwek, która na co dzień wykłada na UZ w Katedrze Żywienia Człowieka i Dietoterapii, jest również kierownikiem Laboratorium Badania Żywności LOIiWA. Uczniowie klas VII mieli okazję uzyskać wiele wartościowych informacji obalając, wraz z prowadzącą, popularne mity żywieniowe. Wiedząc, że ważne są zdrowe nawyki  żywieniowe, Pani Agnieszka Sułkowska – Krzyżanowska razem ze swoimi uczennicami przygotowała smoothie, pokazując uczniom klas IV jak sprytnie i pysznie można w jednej przekąsce zawrzeć owoce, warzywa i nabiał. Na zakończenie Dni Promocji Zdrowego Stylu Życia opiekunki Samorządu Szkolnego – Pani Wioletta Konstańczak i Monika Maniarska zorganizowały wspólnie z nauczycielami naszej szkoły  kawiarenkę pod hasłem „Zdrowe pyszności twojego belfra”. Skosztować można było pysznego ciasta marchewkowego i dyniowego, kruchych ciasteczek z ziarnami, kanapek, chipsów jabłkowych, galaretek, smoothi i świeżo wyciskanych soków.

To był bardzo intensywny czas. Dziękujemy serdecznie wszystkim zaproszonym gościom, zaangażowanym w organizację przedsięwzięcia nauczycielom i uczniom, za to, że  poświęcili nam swój czas i podzielili się wiedzą, promując zdrowy styl życia.

Opiekun SK PCK Marta Twardowska

Aleksandra Koszelowska – Gajek