„Z książką na walizkach”

27 września 2010

„Z książką na walizkach” to akcja czytelnicza, mająca na celu popularyzację czytelnictwa wśród dzieci. Od kilku lat organizowana jest  w kilku regionach Polski przez Wydawnictwo „Literatura” z Łodzi oraz wojewódzkie i lokalne biblioteki publiczne.

W tym roku inauguracja w województwie lubuskim odbyła się 19 września (niedziela) 2010 r. na wschowskim Rynku, który tego dnia był miejscem spotkania pisarzy, postaci książkowych i miłośników czytania. Po godz.  14-tej na Rynek wkroczył barwny korowód prowadzony przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą działającą przy Stowarzyszeniu Kultury Ziemi Wschowskiej. W pochodzie, który przemaszerował ul. Westerplatte i Kilińskiego były barwne postacie książkowe – baśniowe księżniczki, królowie, czarodziej i bardziej współczesne m.in. takie jak Batman czy Spiderman i  goście, autorzy książek: Agnieszka Frączek, Kalina Jerzykowska, Paweł Beręsewicz i Marcin Brykczyński.

Wszystkich zebranych przywitała dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta  i Gminy we Wschowie Ilona Ratajczak. Następnie głos zabrali: Pan Andrzej Nowicki – Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Wschowa i Pan Andrzej Buck dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zielonej Górze. Gośćmi inauguracji byli także Pan Fabian Grzyb – Przewodniczący Rady Miejskiej we Wschowie i Pani Wiesława Jędrzejczyk – redaktor naczelna łódzkiego Wydawnictwa „Literatura”.

Po oficjalnych wystąpieniach nadszedł czas na występy artystyczne. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 we Wschowie w krótkich inscenizacjach zaprezentowali twórczości i sylwetki autorów książek. Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod dyrekcją Pana Dominika Szulca wykonała kilka utworów, a przedszkolaki z wschowskiego Samorządowego Przedszkola nr 3 przedstawiły inscenizację baśni „Kopciuszek”. Na scenie wystąpili też laureaci konkursów organizowanych przez Bibliotekę Publiczną we Wschowie.

Po występach artystycznych odbyło się podsumowanie dwóch konkursów wojewódzkich: „Czytam, piszę” i „Czytam, tworzę” ogłoszonych przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Zielonej Górze. Nagrody wręczali: dyrektor zielonogórskiej książnicy P. Andrzej Buck i redaktor naczelna łódzkiego wydawnictwa P. Wiesława Jędrzejczyk, a odbierali je uczniowie szkół podstawowych z Sulechowa, Lubska, Żar, Mirostowic Dolnych oraz Wschowy.

Laureatka konkursu:
III miejsce – Agata Kaczmarczyk kl. III C

Wyróżnienia:
Karolina Deruba – kl.IV C
Mateusz Pokrywka- kl.IVB

Podczas gdy na scenie odbywały się występy pisarze przez cały czas byli zajęci rozmowami  z młodymi czytelnikami, podpisywali swoje książki, które można było kupić na stoisku przygotowanym przez Wydawnictwo „Literatura”. Drugie stoisko książkowe zielonogórskiej oficyny wydawniczej „Pro Libris” oferowało książki regionalnych autorów.

[nggallery id=6]

Samorząd Uczniowski

Gazetka Szkolna

Matematyka bez granic

SOS Siatkarski Ośrodek Szkolny

Certyfikaty