SZLACHETNA PACZKA 2018

21 listopada 2018
Drodzy Rodzice, Nauczyciele, Wolontariusze i cała szkolna społeczność!

Szkolne Koło Wolontariatu już po raz czwarty przyłączyło  się do ogólnopolskiej akcji Szlachetna Paczka.
Z bazy danych, udostępnionej w ostatnią sobotę, wybraliśmy rodzinę Pana Włodzimierza oraz jego córek, Poli (9 lat), Kasi (13 lat) i Natalii (22 lata) oraz wnuczka Dawida (14 miesięcy). To właśnie im chcemy pomóc i sprawić radość na Święta. Aby radość była jak największa poniżej przygotowany jest opis Rodziny i jej najważniejsze potrzeby, pragnienia i marzenia. Wszystkie rzeczy przynosimy do gabinetu pedagogów szkolnych w budynku B (202B), do sali 305 B, 3A, a także do opiekunów Samorządu Uczniowskiego szkoły podstawowej i gimnazjum. Koordynatorem  wolontariatu w klasach edukacji wczesnoszkolnej jest p. Wioletta Konstańczak
Akcja trwa od 21 listopada do 7 grudnia!
Bardzo prosimy także o przynoszenie kartonów, szarego papieru i w miarę możliwości czerwonej wstążki oraz świątecznych gwiazdek do pakowania prezentów. W ubiegłym roku przygotowaliśmy 70 paczek, a dzięki życzliwym i ofiarnym  Rodzicom podarowaliśmy pralkę automatyczną. Było to ogromne przedsięwzięcie, ale się udało!
W tym roku także się uda!!!!!
Szczegółowe informacje u opiekunów SU (p. Maniarska, p. Żytkowicz, p. Konstańczak, p. Paluszak,

p. Zawartowska).
Zapraszamy i dziękujemy!!!
Opis rodziny, której  w tym roku szkolnym przygotowujemy paczkę!
Kod Rodziny LBU-832-585175
1.  Opis rodziny
Pan Włodzimierz (60 l.) mieszka z córkami: Polą (9 l.), Katarzyną (13 l.) i Natalią (22 l.).
W domu mieszkają również: syn pani Natalii- Dawid (14 miesięcy) i jeszcze do niedawna, mama pana Włodzimierza – Wirginia (87 l.). Niestety, zmarła kilka dni temu, już po włączeniu Rodziny do bazy Szlachetnej Paczki. Pan Włodzimierz zmuszony był do przeprowadzenia się z poprzedniego miejsca zamieszkania (ucieczka wraz z dziećmi od żony, która była nieudolna wychowawczo oraz nadużywała środków psychoaktywnych i alkoholu). Mężczyzna sądził, że w rodzinnych stronach swojej mamy rozpoczną po raz kolejny nowy, szczęśliwy etap w życiu, jednakże z biegiem lat pani Wirginia podupadła na zdrowiu (demencja starcza). Rodzina została zmuszona przewartościować swoje życie. Część obowiązków, które do tej pory pełniła pani Wirginia musiał przejąć pan Włodzimierz, a jego najstarsza córka Natalia podjęła się opieki nad babcią. Sytuacja uległa dodatkowemu pogorszeniu pół roku temu, kiedy to seniorka uległa wypadkowi, w którym doznała złamania kości udowej. Od tego czasu mama pana Włodzimierza była  osobą leżącą, która wymagała  24-godzinnej opieki. Pan Włodzimierz pracując przez wiele lat w kopalni doznał uszczerbku na zdrowiu (niewładna ręka i zespół korzeniowo-bólowy), co uniemożliwia mu podjęcie pracy zarobkowej. Obecnie jest w trakcie diagnozowania i konsultacji lekarskich, które mają umożliwić mu otrzymanie renty. Rodzina utrzymuje się z zasiłków i alimentów oraz z renty pani Wirginii. Jednak teraz, już po śmierci seniorki, tego dochodu nie będzie. Po odliczeniu wszystkich kosztów zostaje im tylko 207 zł na osobę.
Życie samotnego ojca jest ciężkie, jednak pan Włodzimierz stara się znaleźć pozytywy. Jest bardzo dumny ze swoich dzieci. Najstarsza córka – Natalia ma talent plastyczny i w wolnym czasie próbuje również pisać wiersze. Natomiast Kasia i Pola są uzdolnione plastycznie, jednakże z powodu trudnej sytuacji finansowej nie mogą tego talentu rozwijać. Dziewczynki chętnie pomagały w opiece nad babcią. Teraz, tuż przed Świętami, szczególnie boleśnie odczuwają jej stratę. Rodzina jest bardzo zżyta ze sobą. W każdej chwili mogą na siebie liczyć. Relacje w rodzinie są pełne miłości, troski i wzajemnego szacunku. Postępująca choroba pani Wirginii jeszcze bardziej zbliżyła do siebie członków rodziny. Pan Włodzimierz jest bohaterem, ponieważ podjął się bardzo trudnego zadania jakim jest samodzielna opieka nad dziećmi. Choć warunki życiowe są teraz trudne, nie załamują się, tylko podkreślają, że są dla siebie największym skarbem.
2. Potrzeby rodziny:
– środki czystości pomoże to  odciążyć domowy i tak skromny budżet
– żywność pomoże odciążyć domowy i tak skromny budżet
– pościel
Pani Wirginia była  osobą leżącą i pościel jest rodzinie najbardziej potrzebna, gdyż dotychczasowa jest mocno zniszczona
– Żywność trwała:
Jakich produktów żywnościowych potrzebuje rodzina:
– herbata, kasza, cukier, konserwy mięsne, kawa, makaron, olej, konserwy rybne, ryż, mąka, dżem, warzywa w puszkach oraz wszystko to, co jest potrzebne do przygotowania posiłków. W rodzinie są dzieci, a czas jest świąteczny, więc także słodycze…
– Środki czystości
Jakich środków czystości potrzebuje rodzina:
– proszek do prania, płyn do mycia naczyń,  mydło/żel myjący, pasta do zębów, płyn do płukania, płyny czyszczące, szampon, szczoteczki do zębów itp.
– Przybory szkolne
– Artykuły dziecięce:
– pieluszki jednorazowe dla Dawida (7 – 18 kg)
– Odzież
Kategoria:
Rozmiar: 47
– Wyposażenie mieszkania
Jakiego wyposażenia mieszkania potrzebuje rodzina:
-kołdra, koc, ręczniki, pościel (poszwy,prześcieradła), poduszka
Inne:
Kołdra i pościel na łóżko jednoosobowe
Brakujące sprzęty:
Kuchenka gazowa z piekarnikiem (z możliwością podpięcia butli gazowej) – obecna jest już bardzo zniszczona i psują się w niej palniki
– Specjalne upominki ( osobiste marzenia)
Włodzimierz – aparat fotograficzny,
Katarzyna – zestaw kosmetyków,
Pola – zegarek lub wrotki (rozm. 36).
Natalia zrezygnowała z prezentu dla siebie. Pomyślała tylko o rowerku 3 kołowym dla synka.