Dni Promocji Zdrowego Stylu Życia

13 listopada 2018

Dni Promocji Zdrowego Stylu Życia to przedsięwzięcie, które realizowane jest w naszej szkole co roku w ostatnich dniach października. W tym czasie  nasi uczniowie biorą udział w pokazach i prelekcjach przygotowanych przez zaproszonych gości, nauczycieli i rówieśników. Tym razem również poruszyliśmy wiele ważnych tematów. Pani Sylwia Kuczyńska – Szpak oraz pan Paweł Dzięgielewski z Komisariatu Policji w Sulechowie rozmawiali z dziećmi na temat odpowiedzialności karnej i negatywnego wpływu dopalaczy na organizm człowieka.  Pan Andrzej Stasiulewicz, terapeuta pracujący na co dzień z osobami  uzależnionymi, wyjaśniał jakie są mechanizmy uzależnienia i co traci człowiek uzależniony. O zdrowej diecie młodzież mogła porozmawiać z panią Magdaleną Golińczak – dietetykiem, pracownikiem Instytutu Nauk o Żywności i Agrotechniki, Wydziału Zamiejscowego  Uniwersytetu Zielonogórskiego  w Sulechowie.  Uczniowie z klasy VIII c – Dustin Nowacki   i Dominik Grzybacz, pod opieką p. Jolanty Kardzis, przygotowali prezentację multimedialną dotyczącą szkodliwości palenia papierosów. Natomiast uczennice Emilia Nienadowska i Zuzanna Borkowska z klasy VIII a pod opieką p. Marzeny Czulak przygotowały prezentację ostrzegającą przed szkodliwym wpływem napojów energetycznych na organizm człowieka.  Obie prezentacje uczniowie prezentowali swoim rówieśnikom  w wybranych klasach IV – VIII.  Pani Joanna Tomońska – Malinowska zwróciła naszą uwagę na to jak ważna jest gimnastyka, dotlenienie organizmu w trakcie nauki. Pani Joanna na swoich lekcjach przeprowadzała gimnastykę śródlekcyjną oraz przygotowała uczennice z klasy III A gimnazjum  – Darię Mazur, Maję Gromulską, Nikolę Wieczorek, Martynę Eckert, Klaudię Alchimowicz oraz Julię Pytkiewicz do przeprowadzenia takiej gimnastyki w wybranych klasach IV – VIII.  Aby podkreślić jak ważne jest codzienne spożywanie śniadania wraz z p. Anną Szymańską zachęcaliśmy zespoły klasowe do zorganizowania  wspólnego śniadania co spotkało się z pozytywnym odzewem. Do akcji włączyła się pielęgniarka szkolna p. Łucja Galek, wspierając nas swoją wiedzą dotyczącą zasad zdrowego odżywiania się. Uczniowie reprezentujący  Szkolną Drużynę Ratowniczą – Emilia Nienadowska, Joanna Matuszewska, Aleksander Szczurek, Marika Rogosz, Roksana Szymczak, Julia Gmiąt, Inez Jelinek oraz Aleksandra Bartosz, przygotowani przez p. Grzegorza Łazańskiego, zaprezentowali w klasach IV, zasady postępowania w przypadku krwawienia z nosa i zakrztuszenia. Młodzi ratownicy pokazali również jak ułożyć osobę nieprzytomną w pozycji bocznej ustalonej.  W przygotowaniu gazetki z okazji Dni Promocji Zdrowego Stylu Życia pomogły uczennice z klasy VII b – Paulina Jońska i Daria Skrzyniarz.

Wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie Dni Promocji Zdrowego Stylu Życia oraz tym którzy umożliwili przeprowadzenie wyżej wymienionych zajęć bardzo serdecznie dziękujemy.

Opiekun SK PCK Marta Twardowska

Pedagodzy szkolni