Klasa małych ratowników

24 stycznia 2017

Dnia 23 stycznia 2017r. uczniowie klasy II d SP zdobywali sprawność „Małego ratownika”.

W czasie zajęć lekcyjnych utrwalali ważne numery telefonów, praktycznie ćwiczyli wzywanie pomocy, rozmawiali o tym, jak zachować się w sytuacjach zagrożenia.

Później na zaproszenie wychowawczyni Doroty Wieczorek do klasy przyszedł p. Grzegorz Łazański, który jako szkolny autorytet z zakresu pierwszej pomocy pokazał i omówił prezentację multimedialną na w/w temat oraz w sposób bardzo dostępny i zrozumiały dla małych dzieci pokazał, jak udzielamy pierwszej pomocy w przypadku: skaleczenia, omdlenia, krwawienia z nosa, ataku padaczki.  Rozmawialiśmy także o tym kiedy i jak wzywać pomoc. Dzieci widziały również, jak przeprowadzamy sztuczne oddychanie osoby dorosłej, dziecka z wykorzystaniem fantomów. Przećwiczyły układanie człowieka w pozycji bezpiecznej bocznej oraz czterokończynowej.

Były to bardzo ciekawe zajęcia. Dzieci zadawały szereg pytań, które świadczyły o tym, że te zagadnienia je interesują. Przyznawały, że najtrudniej zachować się wtedy, gdy pomoc potrzebna jest osobom najbliższym, dlatego też musimy przeprowadzać takie ćwiczenia i rozmowy, żeby opanowywać stres w sytuacji zagrożenia.

Na pewno będziemy wracać do tych zagadnień i ćwiczeń praktycznych. W klasie zostały powieszone w widocznych miejscach tablice dotyczące pierwszej pomocy, numery alarmowe i 11 stopni w skali życia przygotowane przez p. Elżbietę Kiełbasę.

Dorota Wieczorek