Z książką na walizkach

8 października 2015

Biblioteka Publiczna Gminy Sulechów wzięła udział w imprezie czytelniczej „Z książką na walizkach, czyli XII Dolnośląskich Spotkaniach Pisarzy z Młodymi Czytelnikami”, którego ideą jest propagowanie czytelnictwa i bibliotek. Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach projektu pisarze odwiedzają różne miasta, by spotkać się z młodymi czytelnikami i porozmawiać o literaturze. Obecna edycja przebiegała pod hasłem „Na tropie tajemnic”.

Gościem w Bibliotece była pani Małgorzata Strękowska-Zaremba, autorka podręczników, recenzentka, dziennikarka, laureatka nagrody literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Napisała 30 książek dla dzieci m.in. „Leniwe literki”, „Kłopoty z alfabetem”, „Kłopoty z cyferkami”, „Abecelki i tajemnica Bursztynowego Domu”, serie książek: „Detektyw Kefirek”, „Okropny Maciuś”, „Filipek i … wiele innych. Uczestnikami spotkania z pisarką byli uczniowie klasy III b wraz z wychowawczynią panią Dorotą Bieławą z Zespołu Szkół oraz kl. IV z SP nr 1. Spotkanie miało nietuzinkowy charakter. Pani Małgorzata Strękowska – Zaremba zachęcała dzieci do pogawędki o swoich książkach. Dzieci chętnie uczestniczyły w rozmowie. Autorka w bardzo ciekawy sposób przedstawiła bohaterów swoich książek, jednocześnie nie zdradzając zakończenia opowiadanych przygód, zachęcając tym samym do ich przeczytania.
„Z książką na walizkach” to akcja promująca czytelnictwo w bibliotekach miejskich i gminnych. Dla wielu dzieci jest to często pierwszy kontakt z pisarzem, niepowtarzalna okazja na unikatową dedykację. Tak było 2 października 2015 r. Dzieci zadawały liczne pytania autorce m.in. jakie ma hobby, jakie otrzymała nagrody literackie, ile książek napisała.
W ramach projektu został ogłoszony konkurs plastyczny dla klas I-III edukacji wczesnoszkolnej pt. „Tajemnica mojego regionu”. Do konkursu przystąpili uczniowie kl. II i III. Dzieci wykonały komiks na temat tajemnic naszego regionu. Pani Małgorzata Strękowska – Zaremba oraz przedstawiciel Wydawnictwa Literatura wybrali 3 prace, które zostały wyróżnione nagrodami w postaci książki pisarki. Wśród wyróżnionych znalazł się uczeń Zespołu Szkół w Sulechowie Michał Maniarski z klasy III a – uczeń pani Agnieszki Wesołowskiej.
Na koniec spotkania można było kupić książkę i otrzymać autograf z osobistą dedykacją i rysunkiem autorki. Twórczość pani M. Strękowskiej-Zaremby spotkała się z wielkim uznaniem młodych czytelników, a także była to dobra zabawa, niezapomniane przeżycia dla dzieci, nauczycieli i bibliotekarzy. Wizyta autorki książek dla dzieci na długo pozostanie w naszej pamięci.
A.Eckert i R.Cieślik

[nggallery id=585].