WIZYTA W ESSEN (NIEMCY)

19 marca 2015

Od 7 do 11 marca 2015 r. grupa uczennic z Gimnazjum nr 3 w Sulechowie wraz z opiekunkami przebywała z wizytą w Essen (Niemcy) w partnerskim gimnazjum „Mädchen Gymnasium Borbeck”. Był to drugi wyjazd polskiej grupy, wyjazd udany i pełen wrażeń.
Wzajemne poznanie i zrozumienie młodych pokoleń ma duże znaczenie dla trwałego porozumienia między naszymi narodami.

Wymiana międzyszkolna to wiele korzyści dla jej uczestników, ponieważ udział w niej pozwala na łamanie barier językowych poprzez praktyczne stosowanie języka obcego w komunikacji bezpośredniej. Młodzież ma też możliwość poznania obyczajów, tradycji i kultury naszych zachodnich sąsiadów poprzez uczestnictwo w życiu codziennym goszczącej rodziny. Ogromną atrakcją wymiany jest bogaty program zwiedzania i zajęć integracyjnych przygotowany przez organizatorów.

Nasze uczennice mieszkały u niemieckich rodzin. Każdego dnia uczestniczyły w zajęciach lekcyjnych. Zwiedziły miasto oraz kopalnię „Zeche Zollverein”, która jest wpisana na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Uczennice zwiedziły Katedrę Najświętszej Maryi Panny i Świętych Kosmy i Damiana. Najcenniejszym dziełem sztuki znajdującym się wewnątrz katedry jest Złota Madonna wykonana w ok. 980 roku . Po południu nasze uczennice integrowały się z goszczącymi je rodzinami.
W ostatnim dniu dziewczęta zwiedziły Gruga Park – fantastyczny park z różnorodnymi roślinami mniej lub bardziej egzotycznymi. Przez chwilę czuły się jak w tropikalnej dżungli.

Podczas pobytu w Niemczech nasze uczennice zrozumiały, że wszelkie nieporozumienia i uprzedzenia są do przezwyciężenia tylko przez wiedzę i wzajemne zrozumienie w odniesieniu do innych narodów i społeczeństw.
Opracowanie: Julita Cieślik i Monika Maniarska